W jaki sposób zachować świeżość sałaty?
W jaki sposób zachować świeżość sałaty?
Sałata jest warzywem lubianym i chętnie jadanym, jednak jest wrażliwa i szybko więdnie, żółknie, przez co nie zachęca do jedzenia. Dla wielu gospodyń domowych jest to problem, ponieważ chciałyby ją mieć na kilka dni, a zamiast tego sałata wytrzymuje maksymalnie dwa. Na szczęście dobra pani domu zna sposoby również na takie problemy.
Przygotowanie sałaty
Żeby sałata zachowała swoją świeżość, trzeba ją przygotować w odpowiedni sposób. Jest on skuteczny zarówno dla sałaty pakowanej w worki foliowe i sprzedawanej w supermarketach, jak i dla sałaty prosto z targu warzywnego. Po przyniesieniu jej do domu należy ją dokładnie, ale delikatnie umyć. Większości warzyw nie należy myć przed włożeniem do lodówki, gdyż każda kropla wody może dać początek psuciu się warzywa, jednak w tym przypadku sałata powinna być czysta. Po umyciu należy ją bardzo dokładnie osuszyć np. pomiędzy dwoma papierowymi ręcznikami. Nie powinno znaleźć się na niej ani trochę wody.
Obróbka wstępna
Po umyciu, kolejnym krokiem jest potarganie sałaty na kawałki. Powinny być takie, jakie zazwyczaj robi się, przygotowując sałatkę. Niektórzy lubią duże liście urwane niemal u nasady sałaty, inni dzielą je na bardzo nieduże kawałki. Najlepiej zrobić to zgodnie ze swoimi upodobaniami, żeby później nie musieć dodatkowo dzielić ich na mniejsze albo żałować, że są za małe i nie da się ich odpowiednio wykorzystać.
Odpowiedni pojemnik
Porwaną na kawałki sałatę należy włożyć do plastikowego pojemnika, który posiada wieczko do zamknięcia. W zależności od ilości sałaty można wykorzystać jeden duży pojemnik, dwa średnie lub mały. Niezależnie od kombinacji z pudełkami z sałatą należy postępować tak samo. Przesypać kawałki do pojemnika albo pojemników, położyć na niej papierowy ręcznik i zamknąć dokładnie wieczko. Tak przygotowaną sałatę schować do lodówki. Dobrze jest przechowywać ją na najniższej półce w lodówce, gdzie jest chłodno, ale nie lodowato, więc sałata nie zmarznie.
Świeżość na dłużej
Taki sposób przygotowania sałaty sprawia, że nie żółknie ona, nie czernieje i nie robi się niezdatna do jedzenia w ciągu dwóch dni. Można z niej korzystać o wiele dłużej, a pamiętając o odpowiednim zamykaniu pudełek, nawet tydzień. Ważne jest, żeby po każdym wyjęciu pudełka, wyciągnięciu pożądanej ilości warzywa, przed odłożeniem pojemnika do lodówki wymieniać papierowy ręcznik. Będzie on pochłaniał każdą pojawiającą się wilgoć. Podobnie jak z sałatą można postępować z rzodkiewkami pokrojonymi w plasterki, a nawet z cytryną, jeśli istnieje ryzyko, że zacznie się psuć po dwóch dniach.