Wielkanocny pasztet z kaczki
Wielkanocny pasztet z kaczki
Święta to czas, kiedy na stołach pojawia się mięso, na co dzień ignorowane – kaczka oraz królik. Można je przyrządzić na wiele różnych sposobów. Kaczkę można upiec, nadziewać, wykonać z niej sos, a także popularne wielkanocne danie, mianowicie pasztet. Nie jest on trudny do wykonania, więc można pokusić się o samodzielne przygotowanie przysmaku i zaskoczyć wszystkich gości.
Składniki na pasztet
Dobry pasztet to dobre składniki, warto przygotować je odpowiednio wcześnie, żeby nie musieć wychodzić do sklepu w czasie gotowania. Wśród niezbędnych produktów spożywczych znajdują się:
* 1,5 kg kaczego mięsa,
* 5 ziaren ziela angielskiego,
* 3 liście laurowe,
* 1 pietruszka (korzeń),
* 1 mały seler,
* 1 marchewka,
* 3 ząbki czosnku,
* 2 duże cebule,
* 2 czerstwe bułki,
* 60 dag wątróbki drobiowej,
* 5 jaj,
* 1 łyżka oliwy z oliwek,
* pieprz,
* sól,
* gałka muszkatołowa.
Warto przygotować również brytfannę lub podłużną formę do pieczenia ciasta. Jest ona o tyle wygodniejsza, że łatwiej kroi się pasztet, gdy już jest gotowy.Krok pierwszy
Mięso kaczki, mogą to być różne elementy zwierzęcia, niekoniecznie tylko piersi lub udka, ugotować z liściem laurowym, selerem, pietruszką, marchewką oraz zielem angielskim. Gotowanie powinno trwać przez 90 minut. Kiedy mięso jest już ostudzone, należy zemleć je – razem z warzywami – przez maszynkę, przynajmniej 2 razy. Wody pozostałej po gotowaniu mięsa nie wylewać.
Krok drugi
Cebulę obrać z łupinek i pokroić na małe kawałki. Czosnek zmiażdżyć w prasce. Oliwę z oliwek podgrzać lekko na patelni, dodać czosnek i cebulę, a następnie pokrojoną na kawałki wątróbkę. Smażyć, aż mięso będzie podpieczone i zarumienione.
Krok trzeci
W bulionie pozostałym z gotowania mięsa zamoczyć bułki i pozostawić je, aż nabiorą miękkości. W tym samym czasie do zmielonego mięsa z kaczki dodać zmieloną wątróbkę, jajka, sól, pieprz, gałkę muszkatołową. Rozmiękłe bułki przepuścić przez maszynkę i dodać do reszty składników, wyrabiając wszystko na gładką, jednolitą masę.
Krok czwarty
Gotową masę przełożyć do foremki lub do brytfanny. Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza i piec w nim pasztet przez 90 minut. Ostudzony przysmak można podawać z chlebem, z chrzanem lub z sosem tatarskim.