Zastosowanie olejku pichtowego
Zastosowanie olejku pichtowego
Olejki eteryczne są coraz popularniejsze, a ich zastosowanie rozszerza się w szybkim tempie. Nie są już tylko po to, żeby ładnie pachniało w pomieszczeniu, lecz również do leczenia pewnych elementów ciała i pewnych chorób skóry. Olejek pichtowy, otrzymywany z sosny białokorej, jest jednym z nowych odkryć na polskim rynku, dlatego bywa czasami trudno dostępny, jednak jeżeli ma się możliwość, dobrze jest zainteresować się nim i przetestować jego dobroczynne właściwości na własnym organizmie.
Na dobre zdrowie
Wśród cennych właściwości olejku pichtowego znajdują się właściwości sprzyjające wspomaganiu odporności oraz walce z chorobami. Dzieje się tak dzięki zawartości w nim fitocydów. Substancja ta ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a nawet przeciwgrzybicze, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z przeziębieniem. Łagodzi również stany zapalne, które dopiero pojawiają się w ciele. Dodatkowo działanie na grzyby pozwala leczyć zagrzybienie organizmu tak z zewnątrz, jak i na zewnątrz. Wystarczy nanieść kilka kropli olejku na wacik i przemywać nim paznokcie lub skórę, na której pojawiły się plamy grzybicze.
Na rozgrzanie
Szczególnie w porze jesienno-zimowej ciało potrzebuje zabezpieczenia oraz rozgrzania. Olejek pichtowy idealnie nadaje się do tego. Zawarta w nim kamfora ma właściwości rozgrzewające, więc jeżeli ma się problemy z krążeniem, wówczas można nacierać nim klatkę piersiową albo stopy, żeby poczuć przyjemne ciepło. To działanie olejku przydaje się również osobom cierpiącym na bóle stawów i bóle reumatyczne. Olejek przynosi ukojenie, zwłaszcza że ma przyjemny, leśny zapach, który dodatkowo relaksuje i powoduje pozbycie się stresu spinającego całe ciało.
Inhalacje
Olejki eteryczne przydają się do wykonywania inhalacji, szczególnie ważnych w momencie, gdy chorują drogi oddechowe. Można stosować różnego rodzaju olejki, jednak pichtowy jest wyjątkowo silny w działaniu i jednocześnie bardzo delikatny. Zawdzięcza to składnikowi o nazwie A-pinen, który jest odpowiedzialny za udrażnianie nosa, nawet przy silnym katarze. Co istotne, jego zapach jest bardzo przyjemny, więc inhalacje nie są męczącą koniecznością, lecz odrobiną odpoczynku, zwłaszcza w czasie choroby.
Na skórę
Właściwości olejku pichtowego w potocznej opinii związane są głównie z pomocą skórze. Jest on polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, zwłaszcza skłonnej do pojawiania się wągrów. Jeżeli ma się ich wiele, wówczas można zakupić tonik pichtowy i codziennie wieczorem przemywać nim twarz, usuwając zabrudzenia. Trzeba jedynie uważać, jeżeli ma się skórę bardzo wrażliwą, ponieważ olejek może spowodować zaczerwienienia i podrażnienia. W takiej sytuacji trzeba ograniczyć jego stosowanie albo zakupić sam olejek i dodać kilka kropli do kremu, co złagodzi działanie, a jednocześnie zachowa przydatne właściwości substancji.