Bieganie – poradnik dla początkujących
Bieganie – poradnik dla początkujących
Bieganie to idealny sport, choć wbrew pozorom nie jest on dla każdego. Jeśli jednak nie ma u ciebie żadnych przeciwwskazań, na przykład problemów ze stawami, a szukasz dla siebie dyscypliny sportu, którą mógłbyś zacząć uprawiać od zaraz, to bieganie z pewnością się sprawdzi. Trudno wymienić jego wszystkie zalety: rozluźnia, uzależnia, działa ujędrniająco na całą sylwetkę, doskonale poprawia kondycję i daje w miarę szybko widoczne efekty. Jeśli i ty zastanawiasz się, jak zacząć swoją amatorską przygodę z bieganiem, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim wskazówki potrzebne początkującym, by zacząć uprawiać ten sport. Szerokiej drogi!
Buty
Twoim podstawowym i w sumie prawie jedynym sprzętem, którego potrzebujesz, aby zacząć biegać, są buty. Jednak nie mogą to być byle jakie buty. Udaj się do sklepu sportowego i poradź się sprzedawcy. Pamiętaj o tym, iż obuwie do biegania powinno idealnie przylegać do twojej stopy, nie być ani za duże, ani za małe, dlatego też na jego zakup udaj się późnym popołudniem, zwłaszcza jeśli masz zamiar biegać wieczorami. Nasza stopa w ciągu dnia nieco puchnie i powiększa się. Porządne buty do biegania to spory wydatek, nawet kilkaset złotych. Dlatego też pierwszych kilka razy przebiegnij się w zwykłych, ale dobrych na ciebie trampkach – takich, w których ci wygodnie i które nie spowodują u ciebie podrażnień. Jeśli po trzech przebieżkach uznasz, że chcesz kontynuować i nie stracisz zapału do biegania, wówczas koniecznie zakup sobie obuwie sportowe. W innym wypadku możesz nabawić się pęcherzy, otarć oraz kontuzji.
Strój
Reszta stroju również jest ważna. Skarpetki do butów sportowych powinny być bezszwowe i wykonane z oddychającego materiału, dzięki czemu unikniesz bolesnych otarć. Następnie, dresy również powinny „oddychać”, a panie powinny zwrócić szczególną uwagę na biustonosz. Żeby piersi nie przeszkadzały w bieganiu, a także aby uniknąć dolegliwości związanych z wbijaniem się fiszbiny, koniecznie powinny zainwestować w stanik sportowy. Jego cena waha się w zależności od firmy, ale czasem dyskonty organizują promocje, na których można kupić właśnie taki biustonosz za małą kwotę.
Plany biegowe
Teraz przejdźmy do najważniejszej części, czyli do planów biegowych. Każdy początkujący powinien się w taki plan zaopatrzyć lub sam go ułożyć, zważając na swoje możliwości oraz kondycję. Plany biegowe znajdziesz na wielu stronach internetowych. Najbardziej polecanym dla zupełnych początkujących jest ten, który zakłada, że po czterech tygodniach będziesz w stanie bez zatrzymywania się przebiec pięć kilometrów. Choć teraz wydaje ci się to mało, to zobaczysz, jaki to będzie dla ciebie wielki sukces, kiedy uda się tę trasę przebiec. Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Powinieneś wyznaczyć sobie czas, jaki zajmie ci twój trening, a nie to, ile przebiegniesz. Nie zapomnij także, że na początku, przez pierwszy tydzień lub dwa, warto robić marszobiegi, co zresztą ujęte jest w dostępnych planach biegowych.
Rozgrzewka i rozciąganie
Rozgrzewka oraz rozciąganie to dwie integralne części każdego treningu, w tym także treningu biegowego. Nie chodzi jednak o pięć czy dziesięć pajacyków i kilka wypadów, a o porządne rozgrzanie się przed bieganiem, trwające około 10 – 15 minut. Dzięki temu po kilkunastu szybszych krokach nie złapie cię zadyszka albo kolka. Podobnie po bieganiu powinieneś rozciągnąć swoje mięśnie i wyciszyć się. Nie wolno ignorować tych dwóch części treningu, jeśli nie chcesz nabawić się poważnej kontuzji.
Towarzystwo
Pamiętaj, że dla początkujących nie ma lepszej motywacji do biegu niż towarzystwo. Wtedy bieg jest nie tylko bezpieczniejszy, zwłaszcza wieczorami i dla kobiet, ale także bardziej przyjemny i ma w sobie nutkę rywalizacji, bardzo w sporcie potrzebnej.