Jak schudnąć, spacerując?
Jak schudnąć, spacerując?
Aby schudnąć, potrzeba tylko jednego – należy dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje on zużyć. Powstaje ujemny bilans energetyczny i chudniemy. Warto pamiętać, że redukowanie ilości przyjmowanego pożywienia jest mniej skuteczne niż zwiększanie aktywności fizycznej, ponieważ kiedy ćwiczymy, nasz metabolizm przyspiesza. A najprostszą formą aktywności ruchowej jest zwykły spacer.
Dlaczego ruch jest taki ważny?
Ruch zapewnia naszemu organizmowi to, co jest niezbędne dla jego właściwego funkcjonowania. Reguluje oddech, dzięki czemu się dotleniamy. Utrzymuje w dobrej kondycji nasz układ krążenia. Zwiększa odporność. Poprawia samopoczucie. Gdy jesteśmy aktywni, rozwijają się nasze mięśnie, a to przyspiesza chudnięcie, gdyż tkanka mięśniowa spala dużo energii. Poza tym osoby aktywne mają szybszy metabolizm. Jeśli zatem chcesz schudnąć, ruszaj się. Można być na diecie i ograniczać kalorie, a przy zbyt małej aktywności nie tylko nie tracić na wadze, ale wręcz przytyć.
Dlaczego chodzenie?
Wybór tej formy aktywności jest oczywisty. Zdrowy i sprawny człowiek spędza w ten sposób znaczną część swego życia. Chodzenie jest czymś naturalnym. Jest to najprostszy sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B. Chodzenie traktowane jako rekreacja czy trening wymaga bardzo niewielkich nakładów, a przynosi wspaniałe efekty. Chodzić może niemal każdy, przeszkodą mogą być jedynie poważne i trwałe urazy lub ciężka choroba.
Spacer spacerowi nierówny
Spacerować można w różny sposób. Dla efektu, jakim jest schudnięcie, liczy się pokonywany dystans, częstotliwość oraz tempo. Spacer może być powolny, wręcz noga za nogą, a może być także dynamicznym marszem. Może trwać kwadrans albo nawet kilka godzin. Spacerujemy codziennie, kilka razy w tygodniu albo jedynie w weekendy. Wszystko zależy od naszego trybu życia, stanu zdrowia i tego, jak traktujemy tę formę aktywności.
O czym należy pamiętać?
Niezależnie od tego, czy nasz spacer to krótka przechadzka po osiedlu z domowym ulubieńcem, czy też dłuższy marsz w podmiejskim lesie, pewnych zasad powinniśmy przestrzegać. Ubiór nie powinien krępować ruchów, należy wybierać naturalne, oddychające materiały. Potrzebne są nam wygodne buty na płaskim obcasie, w szpilkach czy butach na koturnie wygląda się elegancko, ale do marszu się nie nadają. Nie trzeba rezygnować ze spaceru z powodu „złej pogody”, lecz zaopatrzyć się w kurtkę chroniącą przed deszczem i wiatrem, ciepło ubrać i wyjść z domu.
Liczy się postawa
Jeśli chodzenie ma nam przynieść pozytywne efekty, musimy przyjąć odpowiednią postawę. Głowa do góry, plecy proste – i możemy maszerować. Ręce powinny być swobodne, by poruszały się lekko w rytm naszych kroków, więc zamiast toreb czy siatek weźmy ze sobą plecak. Poza tym kiedy niesiemy obciążony plecak, chudniemy szybciej.
Nie zapominajmy o oddychaniu
Regularny oddech ważny jest przy każdym ćwiczeniu fizycznym. Przy chodzeniu ma również ogromne znaczenie. Jeśli będziemy rytmicznie, głęboko oddychać, wzrośnie nasza wydolność. Osoby, które w czasie marszu oddychają we właściwy sposób, mogą pokonać pieszo naprawdę duży dystans.
Nordic Walking
Chodzenie tą techniką polega na korzystaniu ze specjalnych kijków, którymi podczas marszu odpychamy się od podłoża. Nordic Walking nadaje się dla każdego niezależnie od kondycji, ćwiczy wszystkie grupy mięśni i nie obciąża stawów. Jest to doskonała forma treningu usprawniającego i odchudzającego dla wszystkich.