Podstawowe zasady zdrowego grillowania
Podstawowe zasady zdrowego grillowania
Grillowanie wydaje się bardzo prostą czynnością. Wystarczy grill, węgiel drzewny, składniki do przygotowania posiłku i gotowe. Jednak wbrew pozorom nie jest to całkiem proste i wymaga poznania, a następnie przestrzegania pewnych zasad, które pomagają zdrowym grillowaniu. Jeżeli nie jesteś pewna, czy działasz dobrze, przeczytaj poniższy artykuł i zapamiętaj je.
Do podpalania
Do rozpalenia ognia na grillu i uzyskania odpowiedniego żaru niezbędne jest używanie dobrej podpałki. Powinien to być węgiel drzewny, ewentualnie drzewo z drzew liściastych. Lepiej nie próbować kawałków drewna z drzew iglastych lub samego igliwia, ponieważ podczas spalania może dojść do uwolnienia się z niego szkodliwych składników.
Odpowiednia temperatura
Należy cały czas pilnować odpowiedniej temperatury, która nie pozwoli na przypalenie produktów. Istotne jest rozżarzenie podpałki w taki sposób, żeby nad rusztem było ciepło, ale nie za ciepło. Mogłoby to doprowadzić do zwęglenia produktów, które w takim stanie nie nadają się do jedzenia i muszą być wyrzucone.
Tacki aluminiowe
Bardzo ważne jest używanie tacek aluminiowych, zwłaszcza w przypadku produktów – mięs, warzyw – które wydzielają dużo tłuszczu. Pełne tłuszczu potrawy będą skwierczeć, a opadający na podpałkę tłuszczyk może niepotrzebnie podsycać płomień. Tacki pomogą nie tylko w uniknięciu spalenia się produktów, lecz również sprawią, że potrawa będzie wyglądała smaczniej.
Mięso na grilla
Istotne jest także to, co się grilluje. Najlepiej, aby było to mięso chude, czyli: kurczak, indyk, ryby, chuda wołowina. Dobrze sprawdzają się także warzywa, które nie tylko powinny być stałym dodatkiem do grillowanego mięsa, ale również same powinny znaleźć się na ruszcie. Przypieczone nabierają doskonałego smaku, do którego chce się wracać. Dodatkowo sprawiają, że całe grillowanie jest zdrowsze i posiłek z rusztu ma więcej walorów odżywczych.
Warzywa przed grillowaniem
Polecane na grilla warzywa trzeba poddać odpowiedniej obróbce. Przede wszystkim należy pokroić je na mniejsze części, a następnie kłaść na tacce aluminiowej, delikatnie wysmarowanej oliwą. Następnie należy umyć warzywa i bardzo dokładnie je osuszyć, aby wilgotne nie znalazły się nad żarem. Do grillowania świetnie nadają się: brokuły, bakłażany, cukinia.
Sztućce i surowe mięso
Istotne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas kładzenia mięsa na ruszt oraz zdejmowania go. Kłaść je, kiedy jest surowe, trzeba szczypcami lub widelcem przeznaczonym tylko do tego. Innym widelcem trzeba zdejmować już upieczone ganie. W surowym mięsie znajdują się bakterie, które mogą powodować choroby.
Po grillowaniu
Nie zawsze udaje się zjeść wszystkie przygotowane potrawy. Zdarza się, że wiele z nich zostaje, jednak wtedy trzeba je zjeść na surowo w ciągu maksymalnie jednego dnia. Nie wolno po raz drugi grillować już gotowych produktów, gdyż prowadzi to do wytworzenia się w mięsie związków rakotwórczych.