Jak pozbyć się apatii?
Jak pozbyć się apatii?
Co robić, gdy dopadnie nas apatia, gdy tracimy zainteresowanie otaczającym nas światem i codziennymi sprawami? Apatia jest jednym z objawów depresji i należy jej przeciwdziałać. Jest to możliwe. Niechęć do życia ma podłoże nerwicowe, wiąże się z trudnościami w zasypianiu, brakiem apetytu i utratą zainteresowania czymkolwiek. Odczuwamy też niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności, wychodzenia z domu i kontaktu ze światem.
Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z apatią samodzielnie, powinieneś wybrać się do lekarza. Nie wolno biernie siedzieć w domu i poddawać się temu stanowi, gdyż nie sprzyja to poprawie samopoczucia.
Przyczyny
Przyczyn apatii może być wiele. Po ciężkich i tragicznych przeżyciach zdarza się, że tracimy sens życia. Ogarniają nas rezygnacja, przygnębienie, poczucie braku sensu. Apatia może też być wynikiem niskiego ciśnienia i kłopotów z układem krążenia albo niskiego poziomu cukru we krwi. W każdym z tych przypadków należy działać. Apatia jest stanem przejściowym, ale nie powinien on trwać zbyt długo. Jeśli obserwujemy u bliskiej osoby apatię, należy jak najszybciej zacząć wyprowadzać ją z tego stanu, proponując rozmowę, spacer, obejrzenie filmu czy wizytę u znajomych. Trzeba pobudzić zainteresowanie różnymi sprawami. Samodzielne wyjście z apatii jest trudne, najlepiej poprosić kogoś bliskiego o pomoc.
Czego nie należy robić?
Przy apatii nie wolno zamykać się w domu. Siedzenie i rozpamiętywanie problemów tylko zbliża nas do chorobowego stanu, jakim jest depresja. Wtedy konieczne będą środki farmakologiczne. Nie można pozwolić sobie na bierność. Zadzwoń do kogoś i poproś, by ci towarzyszył.
Sposoby leczenia
Przy apatii pomagają łagodne środki uspokajające i pobudzające aktywność, dające więcej energii i radości, oraz specjalistyczne leki antydepresyjne. Należy udać się po nie do apteki, farmaceuta na pewno doradzi odpowiedni wybór. Są dostępne zarówno środki ziołowe, jak i chemiczne, które pobudzają i dają więcej energii. Leki łagodzą też huśtawki nastrojów. Dobrym sposobem jest zmiana sposobu myślenia na bardziej pozytywny i optymistyczny. Nie tylko nam się zdarzają problemy i trudne sytuacje, nie tylko my mamy kiepski nastrój. Warto o tym rozmawiać.
Aktywność
Ruch to zdrowie. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny zwane hormonami szczęścia. Dlatego dobrym sposobem na fatalny nastrój i złe samopoczucie jest energiczny spacer, najlepiej w towarzystwie osoby lubianej lub nam życzliwej. Możesz się też wybrać na rower lub zapisać na kurs tańca czy aerobiku. Na pewno jednak nie siedź w domu.