Przepis na kawowe naleśniki ze słodkimi dodatkami
Przepis na kawowe naleśniki ze słodkimi dodatkami
Naleśniki to jedna z naszych ulubionych potraw, o czym świadczy chociażby fakt powstawania coraz to bardziej popularnych naleśnikarni. Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi tych mącznych, składanych placuszków, zwłaszcza że każdy może znaleźć w nich coś dla siebie – dodatki słone, ostre, delikatne, słodkie – do wyboru, do koloru. Samo ciasto naleśnikowe również można swobodnie modyfikować, odejmując chociażby mleko czy też dodając jakiś składnik. Ten przepis pokaże ci, jak zwykłym naleśnikom nadać kawowy posmak. To idealny przysmak dla prawdziwych miłośników tego czarnego płynu.
Przygotowywanie ciasta na naleśniki
W pierwszym kroku, kiedy przygotowujesz naleśniki z farszem, zawsze rozpoczynaj od zrobienia ciasta, gdyż powinno ono „odpocząć” przez około 30 minut. Rzecz jasna, nie jest to krok konieczny, ale powinno się go wykonywać, jeśli chcemy, by naleśniki dobrze się smażyły i wyszły puszyste.Do małej miseczki wlej szklankę mleka, a następnie wrzuć do niej trzy łyżeczki kawy rozpuszczalnej. Wymieszaj to dokładnie, aż kawa rozpuści się i połączy z płynem. Następnie przelej tę miksturę do większej miski.Do mleka z kawą dodaj jajka, łyżkę oleju, szczyptę soli, łyżkę cukru waniliowego oraz dwie szklanki mąki. Następnie, używając miksera, wymieszaj wszystkie te składniki i dodaj szklankę wody. Jeśli konsystencja będzie za rzadka, dodaj jeszcze trochę mąki, jeśli za gęsta, dolej odrobinę wody. Przykryj miskę folią i odstaw.
Przygotowywanie nadzienia
W czasie gdy ciasto na naleśniki będzie odpoczywało, ty przygotuj nadzienie. Do miski wrzuć 200 g twarogu śmietankowego (jeśli wolisz, może być też półtłusty lub tłusty). Dodaj do niego dwie łyżki soku z wiśni oraz około 5 łyżek jogurtu naturalnego. Wymieszaj ser z tymi płynami. Jeśli będzie za gęsty, dodaj jeszcze trochę jogurtu. Następnie dorzuć do sera około 20 wiśni ze słoika. Możesz je wcześniej przekroić na pół. Posłodź nadzienie łyżką miodu i wymieszaj raz jeszcze. Jeśli będzie za mało słodkie, dodaj jeszcze odrobinę miodu.
Smażenie naleśników
Rozgrzej patelnię z nieprzywieralnym dnem. Jeśli chcesz, możesz posmarować ją delikatnie olejem, jednak nie jest to konieczne, jeśli na twojej patelni można smażyć bez tłuszczu. Kiedy patelnia będzie już bardzo rozgrzana, wylej na nią ciasto za pomocą chochli i smaż z obu stron. Naleśniki będą miały kawowy kolor.
Nakładanie nadzienia
Czubatą łyżkę nadzienia rozsmaruj na całym naleśniku, zostawiając wolne brzegi. Następnie złóż je w trójkąt lub zwiń w rulon. Podawaj solo, polane miodem, sokiem z wiśni lub posypane cukrem pudrem. Smacznego!